Leto je v plnom prúde a ortuť teplomera sa každý deň šplhá do závratných výšok. A presne v takomto počasí je najpríjemnejšie tráviť čas pri vode, kde sa môžete schladiť vždy, keď sa vám bude chcieť. Ak sa chystáte na Donovaly, možností, kde sa okúpať, je skutočne veľa. Od prírodných vodných plôch, cez kúpaliská až po aquaparky – a to všetko v dostupnej blízkosti.

Aqualand Banská Bystrica

Ak si potrpíte na piesočnaté pláže, Štiavničky sa vám určite zapáčia. Jemný piesok lemujúci prírodné jazero však nie je to jediné, čo areál svojim návštevníkom ponúka. Plavci si môžu vybrať až z troch bazénov (2 x 50 m a 90 m) a športovcov určite nadchne možnosť prenajať si člnky, vodné bicykle, alebo volejbalové ihrisko. Najmenší sa zase bezpochyby zabavia na toboganoch, či elektrických loďkách. Čerešničkou na torte je Medokýš – liečivý minerálny prameň s vodou kyslastej chuti, bez zápachu – ktorou sú naplnené detské kúpaliská a plavecký bazén.

Termálne kúpalisko Vieska v Turčianskych Tepliciach

Prírodným prameňom sa pýši aj ďalšie z kúpalísk skryté v parku kúpeľného mestečka Turčianske Teplice. Viesku navštívte, ak máte radi termálne kúpaliská. Bazény sú totiž teplé, čo je však ideálne v prípade, že máte radi večerné, či nočné kúpanie. Ani tu nezabúdajú na atrakcie pre energických hostí – okrem volejbalu, basketbalu a petanque Vieska ponúka aj lezeckú stenu.

Kúpalisko Tále – Bystrá

Bystrá je ponuka najmä pre odvážlivcov, keďže toto kúpalisko je čisto prírodné a navyše obkolesené hustým porastom stromov horského lesa. Odmenou však je krištáľovo čistá voda vyhriata od slnka. Ak budete mať chuť, v okolí sa dokonca nachádza golfové ihrisko s osemnástimi jamkami.

Kúpele Brusno

Zážitkové kúpele pre všetky generácie – to je určite prívlastok, ktorý právom patrí brusnianskym kúpeľom. Staršie generácie si na svoje prídu vďaka termálnej vode, ktorá zabezpečuje regeneráciu vďaka jódu a brómu. Tí mladší zase ocenia kamikadze šmykľavku, morské vlny, či chodby s divokou vodou. Zaujímavosťou nepochybne je, že okrem kúpeľného komplexu v tejto rekreačnej oblasti možno nájsť aj prírodné jazero Sóstó zasadené uprostred dubového lesa. Jazero dostalo svoje meno vďaka soli, ktorá kryštalizuje na jeho brehoch a z ktorej v minulosti vyrábali v blízkej sódovkárni sódu.

Aquapark Bešeňová

Voda, gurmánske jedlo, atrakcie, športové aktivity, wellness – ak hľadáte všetko pod jednou strechou, navštívte bešeňovský aquapark. Na svoje si prídu všetci – tí, čo milujú termálne pramene, ale aj tí, čo preferujú obyčajnú vodu. Areál je rozdelený na dve časti – vo vonkajšej sa nachádzajú až 4 bazény s geotermálnou vodou, ktorej teplota sa pohybuje v rozmedzí 27-40 °C a vnútri majú svoje miesto tri nerezové bazény s klasickou vodou. Ak vás plávanie a kúpanie omrzí, vyskúšajte saunový svet, alebo rôzne procedúry. Prípadne sa objednajte na masáž.

Spa a Aquapark Turčianske Teplice

Ďalší z radov aquaparkov ležiaci na okraji kúpeľného parku v Turčianskej Kotline sa pýši prívlastkom jediného aquaparku s liečivou vodou na Slovensku. Prívlastok získal vďaka vode, ktorá je termálna a zároveň obsahuje minerálne látky, ktoré liečia pohybové a urologické ústrojenstvo. Dva z bazénov, ktoré sa v aquaparku nachádzajú (Ľudový a Červený kúpeľ), sú dokonca postavené priamo na žriedlach prameňov. V Turčianskych Tepliciach si na svoje tiež prídu tí, čo obľubujú wellness – v zóne SPA.

Vodná nádrž Hrabovo

Celkom z iného súdka, ako spomínané aquaparky, je kúpanie v Hrabovskej priehrade. Tá sa nachádza v rekreačnej osade, len kúsok od Ružomberka – učupená v krásnom prostredí Hrabovskej doliny. Ľudia sa radi a často chodia na priehradu okúpať, no len máloktorí vedia, že pôvodný účel nádrže bol celkom iný – zásobáreň vody pre bavlnárske závody. Okrem kúpania je veľmi príjemným zážitkom aj dostupné člnkovanie.

Zlá Voda – Stankovany

Návštevníci túto “atrakciu” poznajú aj pod názvom Rojkovská travertínová kopa. Nachádza sa priamo na okraji obce Stankovany, konkrétne v časti Rojkov. Pôvodne sa jednalo o travertínovú kopu plnú minerálnej vody s obrovským kráterom na vrchole, kým miestni obyvatelia prišli na to, že ak kráter náležite upravia, budú ho môcť využívať na kúpanie. Voda má bežnú teplotu, no naoko sa zdá, akoby bola horúca, keďže buble. Bublinky sú však spôsobené vylučovaním CO2.