FUN Aréna a Bike Park Donovaly

Pozornosti nesmie uniknúť moderné centrum Fun aréna na Donovaloch s bobovou dráhou, lezeckou stenou, trampolínami, či nafukovacím hradom pre deti. Bobová dráha v bezprostrednej blízkosti lanovky Telemix vyrástla v roku 2008 ako druhá tobogánová dráha svojho druhu na Slovensku. Vďaka svojmu profilu, ktorý ponúka 11 ostrých zákrut a 7 skokov na špeciálnych vozíkoch, je ideálnou atrakciou pre malých aj veľkých.

Bungee trampolína patrí jednoznačne k najžiadanejším atrakciám v zábavnom parku na Donovaloch. Vďaka dômyselnej konštrukcii je možné skákať až do výšky 7 m. Okrem toho je k dispozícii 8 miestna trampolína, na ktorej sa do sýtosti vyšantia vaše ratolesti. Pre downhillových nadšencov je v lete na Novej Holi otvorený Bike Park Donovaly. S dĺžkou 2100 metrov a celkovým prevýšením 420 metrov ide o jeden z najlepších a najdlhších parkov na Slovensku, ktorý poriadne preverí vaše schopnosti.

Donovalkovo

Vstúpte do mestečka, v ktorom vás čaká 17 domčekov zmenšených tak, aby reálne zapadli do detského sveta. Interaktívny areál pre rodiny na Donovaloch víta deti od 2 rokov a ponúka priestor pre deň plný zábavy a tvorivosti. Zábavu v Donovalkove koordinujú animátori a deti naučia ako natankovať, čo robiť v prípade požiaru, ako narábať s peniazmi, separovať odpad, alebo ako samostatne nakupovať.

Okrem budov a zariadenia sú pre všetkých návštevníkov pripravené aj autentické kostýmy pre dokonalý zážitok. Donovalkovo má svoju minifarmu so zvieratkami, ktoré čakajú na malých farmárov, ktorí ich prídu napojiť, nakŕmiť a dobre sa o ne postarajú. Ďalšou dominantou hlavného mesta detí je dopravné ihrisko. Že vaša ratolesť ešte nemá vodičák? Nevadí! Práve v Donovalkove sa priučí pravidlám cestnej premávky a ten svoj prvý tu aj získa.

Myšiačikov detský park

Adrenalínové centrum FunAréna Donovaly sa počas leta 2017 rozšírilo o jedinečnú novinku v rámci Slovenska – detský vodný zážitkovo-edukatívny park s 9 atrakciami, ktoré navzájom na seba nadväzujú a tvoria jeden celok.

Spolu s populárnym Dobšinského rozprávkovým svetom Habakuky a detským mestečkom Donovalkovo s minifarmou a detským dopravným ihriskom je Myšiačikov detský park ďalšou zastávkou, ktorú pri návšteve Donovál so svojimi ratolesťami určite nemôžete vynechať!

Donovalský pivovar

Donovalský pivovar sa zrodil v krásnych, no drsných horách stredného Slovenska. Jeho život sa začal odvážnym a pritom tak prostým odhodlaním: už od počiatku variť poctivé pivo. Unikátny pivovar okrem útulnej reštaurácie ponúka aj čerstvé pekárenské výrobky z vlastnej pekárne a útulnú kaviareň. Milovníkom hôr prináša osobitú skupinu pív, z ktorej je každé jedno výnimočné.

Svetlý ležiak plzenského typu vyrobený osvedčenou technológiou rmutovania s použitím najkvalitnejších moravských sladov. To je pivo UJEC. Vyššia, ale lahodná horkosť piva je dosiahnutá trojitým dávkovaním chmeľu. Klasické hlavné kvasenie a dlhodobé zrenie mu dodávajú vyrovnanú chuť a preto sa veľmi dobre pije. Pivo je vyrobené na pamiatku ujca Peťa Šperku.

Turistika

Desiatky turistických chodníkov v okolí Donovál ležia na ploche dvoj národných parkov Veľká Fatra a Nízke Tatry. Ponúkajú nádherné panoramatické výhľady, prírodné rezervácie a prírodné pamiatky, ktoré by nemali ujsť žiadnemu návštevníkovi.

Počas letnej turistickej sezóny sa taktiež môžete vyviesť na vrchol Novej hole modernou kombinovanou 6-sedačkovou lanovkov a môžete sa tak pokochať krásnym výhľadom Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Pri priaznivom počasí a výbornej viditeľnosti je možné vidieť až vrchol Kriváňa.

Cyklistika

Viac ako 375 kilometrov označených a plne prejazdných cyklotrás je garanciou, že cyklisti sa na Donovaloch nudiť určite nebudú. Rozdelené sú do niekoľkých kategórií podľa náročnosti a vyberie si tak určite každý. Trasy sú značené tak, aby ich v rozmedzí 1-8 hodinového bicyklovania zvládli rodiny s deťmi, seniori ale aj športoví cyklisti.

Nemáte ako dopraviť svoje bicykle na Donovaly? To vôbec nevadí! Radi vám na recepcii požičiame naše kvalitné horské bicykle, ktoré sú pravidelne servisované a udržiavané, tak aby splnili požiadavky aj náročných cyklistov. V letnej sezóne je tiež možné využiť aj cyklobus z Banskej Bystrice priamo na Donovaly iba za 1 Eur. Bližšie informácie o cyklotrasách nájdete na adrese www.cyklodonovaly.sk

PARK SNOW Donovaly

Lyžiarske stredisko PARK SNOW Donovaly patrí k najmodernejším a najobľúbenejším lyžiarským strediskám na Slovensku. Celkovo ponúka viac ako 11km lyžiarskych tratí z ktorých je 7km aj umelo zasnežovaných. 17 zjazdoviek je rozdelených podľa obtiažnosti, a tak si na svoje prídu začiatočníci aj pokročilí lyžiari.

V stredisku nájdete kompletnú vybavenosť vrátane niekoľkých požičovní lyžiarskej a snowboardovej výbavy a servisov, kde Vám vyškolený personál rád pomôže a sklznice pripraví v špičkovej kvalite.

FUN PARK – detská škola

Ak sa chystáte na zimnú dovolenku alebo tráviť víkend so svojimi ratolesťami na horách, určite navštívte náš najväčší FUN PARK na Slovensku. Je určený nielen pre deti, ktoré sa chcú naučiť lyžovať, ale aj pre tie, ktoré už lyžovať vedia a chcú sa len zabaviť. Jedine v tomto úžasnom FUN PARKU je plno možností zábavy, hier a súťaží.

Detský FUNPARK na Donovaloch sa nachádza v časti Mistríky, v najvhodnejšej lokalite pre výučbu lyžovania – a to priamo medzi dvomi lyžiarskymi svahmi Nová hoľa a Záhradište. K 2500 m? pôvodnej plochy FUN PARK-u Patty Ski pribudlo v decembri 2011 nových skoro 10 000 m? čím sa zaraďuje spolu s vybavením do popredia detských parkov a bude druhým najväčším svojho druhu v Európe.

Riders Park

Ak milujete adrenalín a snežné atrakcie, určite navštívte náš Riders Park, ktorý od začiatku každej sezóny upravuje tím profesionálov až do jeho finálnej podoby. 

Počas dňa vám do jazdenia hrá hudba z našej Chillout zóny. Prekážky sú rozmiestnené od najľahších až po profi prekážky v spodnej časti parku, takže si každý nájde to svoje a môže napredovať postupnými krokmi.

Dobšinského rozprávkový svet

Deti, ale aj dospelí zažijú neopakovateľnú atmosféru v Dobšinského rozprávkovom svete HABAKUKY, ktoré sú otvorené denne s programom od 10:00 do 18:00.

Nájdete tu domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry s dominantným Škrupinovým zámkom s jazierkom, amfiteáter, alebo obchodný dom s príznačným názvom KÚRNIK ŠHOPA SENTER.

Okrem toho tu nájdete čarovné domčeky rôznych tvarov a mien ako zakliate Čierne mesto, Hodovňa, Železná hora, domček Proroka Raka a iné. Známe slovenské rozprávky Loktibrada či Popolvár vás vtiahnu do originálnej atmosféry a postarajú sa o jedinečný a autentický zážitok pre celú rodinu.

Zaujímavosťou je aj špeciálne platidlo mince HABAKUKY (HBK), ktoré si môžete odniesť aj ako suvenír. Za eurá ich zameníte v špeciálnych bankomatoch – „habodajoch“ u vodníka Dušičku.

Viac informácií o HABAKUKOCH

Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa sa nachádza v Kremnických vrchoch, približne 23km od Donovál a 15km od Banskej Bystrice. Jej názov je odvodený od obce Harmanec neďaleko ktorej sa nachádza.

Jaskyňa bola v roku 1968 vyhlásená za chránený prírodný výtvor, ktorý bol neskôr pozmenený na štatút národnej prírodnej pamiatky, ktorý má dodnes. Vytvorená je v tmavosivých vápencoch stredného triasu v dvoch úrovniach. Podzemné priestory sú tvorené chodbami, ale taktiež v nej nájdeme siene a dómy.

Celú jaskyňu pritom vyzdobujú rôzne útvary všetkých druhov ako napríklad biele pagody, nástenné vodopády. Pozoruhodné sú najmä jazierka so vzácnymi jaskynnými perlami.

Dĺžka Harmaneckej jaskyne je 2763m, pre verejnosť je prístupný okruh približne o dĺžke 1000m. Teplota jaskyne je 6 °C a vlhkosť sa pohybuje na úrovni 97%. V jaskyni je taktiež možné spozorovať niekoľko druhov jaskynných netopierov.

Autor fotografií: Juloml

Korytnica

Kúpele Korytnica sa nachádzajú približne 6 kilometrov od Donovál a sú časťou obce Liptovská Osada. Kúpeľníctvo má v osade Korytnica bohatú históriu a počiatku siahajú až do 16. storočia. Ako jediná európska minerálna voda získala v minulosti ocenenie na výstave v Amerike a taktiež niekoľko ocenení na výstave vo Viedni. Úzkorozchodná železnica z Ružomberku premávala do Korytnice až do roku 1974.

V kúpeľoch sa okrem iných známych osôb liečili aj cisár František Jozef a Ľudovít Štúr. V deväťdesiatych rokoch boli kúpele sprivatizované a nasledoval ich postupný úpadok. Ten dosiahol až štádia, kedy boli kúpele zatvorené.

V súčasnosti areál chátra a jedinou výnimkou je plnička minerálnych vôd. Verejnosti je prístupný iba jeden prameň s názvom Jozef. Ostatných 6 prameňov je neprístupných. Zaujímavosťou je prameň Vojtech z ktorého vyviera minerálna voda s teplotou 5,4 °C a je označovaná ako najchladnejšia minerálna voda zo všetkých slovenských prameňov.

Autor fotografií: Mgr. Ing. Jozef Kotulič, Xtrodinary

Vlkolínec

Podhorská osada Vlkolínec sa nachádza približne 28km od Donovál a 6 kilometrov od okresného mesta Ružomberok. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a od roku 1993 je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu.

Osada predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorova.

V 50tych rokoch po druhej svetovej vojne bolo v pláne presídlenie obyvateľov Vlkolínca do Ružomberka. Dôvod boli požiadavky obyvateľov na zlepšenie podmienok na život, ktoré by mali byť porovnateľné s inými časťami mesta Ružomberok. K presídleniu však nikdy nedošlo, a tak je možné dodnes obdivovať život na vidieku uprostred tradičnej zrubovej architektúry.

Autor fotografií: JulomlPodzemnik, Maros Mraz

Špania dolina

Banícka obec Špania Dolina sa nachádza približne 20km od Donovál a 11km od Banskej Bystrice. Preslávená po celej Európe bola pre náleziská medenej rudy, obsahujúcej aj striebro. Ťažba na tomto území sa datuje až do 11. storočia.

V súčasnosti ponúka krásne nerušené horské prostredie bohatým na pamiatky. V obci sa taktiež nachádza kostol Premenenia Pána, pôvodná románska stavba neskôr prestavaná v roku 1254 do gotického štýlu. V tomto istom roku sa stal rímsko-katolíckym farským kostolom. Z námestia sa dá ku kostolu dostať po zakrytom schodišti. Na jednej z budov sú umiestnené slnečné hodiny.

Krásny panoramatický výhľad na okolité hory ponúka halda šachty. Početné chodníky banského náučného chodníka prevedú turistov po miestach slávy baníckej histórie. Stredne náročný horský terén vás prevedie po ukrytých šachtách a štôlňach v okolitých lesoch.

Ideálnymi traťami pre horskú cyklistiku v lete a bežky v zime sú horské zvážnice v okolí.

Autor fotografií: Patrik Kunec a Pe3kZA