Ak ste sa rozhodli pre dovolenku s celou rodinou na Donovaloch, urobili ste dobre. Slovensko je predsa krásne a Donovaly ponúkajú široké spektrum atrakcií a miest, kde sa pobavia dospeláci, aj naši najmenší. Dnes vám poradíme, kam zobrať vaše deti, aby sa počas dňa nenudili, ale zahrali a zabavili sa do sýtosti a ideálne unavili – aby ste ich večer uložili do postele v apartmáne a mohli si vychutnať pohár dobrého vína so svojím partnerom.

Habakuky

Asi najznámejšou atrakciou pre najmladších na Donovaloch sú Habakuky. Preneste sa spolu so svojimi ratolesťami do rozprávkovej knižky – príbehy na motívy Pavla Dobšinského môžete zažiť na vlastnej koži v dedinke plnej fantazijných domčekov. Tiež ste ako malí čítali Soľ nad zlato, Zlatú Priadku, Popolvára, alebo Laktibradu? Sprostredkujte deťom zážitok z rozprávky naživo – uvidia všetkých hrdinov ľudových príbehov na vlastné oči. Nikdy neviete, kedy na vás spoza rohu vykukne šašo, kráľ, či princezná. Habakuky si pre najmenších pripravili aj rôzne tvorivé dielne, rozprávkové domčeky s predstaveniami a veľa iných atrakcií. A nemusíte sa báť, že by vaše ratolesti ostali hladné – stánky s občerstvením možno nájsť na každom kroku.

Donovalkovo

Ďalšou z atrakcií, vymyslenej výhradne pre deti, je Donovalkovo. Aj táto dedinka je postavená z domčekov, no nie rozprávkových – ale detských. Niet sa čo čudovať, že Donovalkovo dostalo prívlastok – Hlavné mesto detí. V tomto mestečku každé dieťa môže byť tým, čím chce – lekárom, čo vylieči všetky choroby ľudstva, najmúdrejším a najobľúbenejším učiteľom na svete, alebo odvážnym požiarnikom, ktorý sa pustí do boja s každým ohňom. Areál Donovalkova je interaktívny – pre najmenších sú pripravené viaceré aktivity, ktoré ich zabavia na celý deň. Deti si budú kresliť, maľovať, vystrihovať a keď budú chcieť, môžu si požičať kostýmy a zahrať sa na kohokoľvek ich napadne. Príjemným spestrením je aj minifarma, na ktorej žijú minizvieratká – teda zvieratká v menšej veľkosti, ako obyčajne – koník, poník, somáriky, alpaky, kozičky a králiky.

Fun Aréna Donovaly

V prípade, že sú vaše deti akčnejšie, alebo jednoducho majú viac energie a vy ich potrebujete poriadne vyblázniť, skúste Fun Arénu. Tá ponúka široké množstvo atrakcií, na ktorých si určite zgustnú aj dospelí. Adrenalín ponúka toboganová bobová dráha, ktorá vyrástla v tesnej blízkosti lanovky na Novej Holi. Trať je vedená po zjazdovke a počas jazdy zažijete niekoľko väčších, či menších prekvapení – obsahuje sedem skokov a až jedenásť ostrých zákrut. Počas takmer kilometer dlhej jazdy v niektorých úsekoch pôjdete rýchlosťou až 45 km/h. Po adrenalínovej jazde sa môžete ísť „doraziť“ na trampolíny, alebo si môžete ísť oddýchnuť do Myšiačikovho detského parku s vodnými atrakciami. Park je riešený edukatívno-zážitkovou formou a ponúka až deväť rôznych atrakcií. Ideálny je pre deti, ktoré sú „vodnými živlami“ – môžu zistiť, aké to je presmerovať tok rieky, alebo preplaviť sa na druhý breh jazera len s použitím vlastnej sily. Vyšantiť sa dá aj v domčekoch so šmykľavkami. Pre aktívnych športovcov si Fun Aréna pripravila najdlhšie a najväčšie lanové centrum na Slovensku. Prekonávať budete rôzne prekážky a vybrať si môžete z viacerých stupňov obťažnosti.

ZOO Kontakt Liptovský Mikuláš

Krásnu ZOO máte možnosť navštíviť aj v blízkosti Liptovskej Mary. Nie je to však obyčajná ZOO, ale kontaktná. Všetci, čo prídu a trúfnu si, si môžu pohladiť napríklad aj šelmy, ako sú lev. Báť sa však nemusíte – zvieratá v kontaktnej ZOO sú na prítomnosť ľudí, hladenie a kŕmenie zvyknuté. Aj táto ZOO ponúka možnosť jazdenia na koňoch a poníkoch.

Lanový park a Dinopark v Terchovej

Adrenalínový lanový park sa nachádza aj kúsok ďalej, v Terchovej. Tento je však jedinečný špeciálnou atrakciou – šplhať sa totiž budete ponad stálu expozíciu statických, ale aj pohyblivých sôch dinosaurov. Dino Adventure park nájdete v príjemnom prostredí borovicového hája.

Farma AJAX

Ak preferujete pokojnejšie a prírodnejšie typy zábavy, vezmite deti napríklad na farmu. V Mýte pod Ďumbierom je jedna, ktorá si získa dospelých aj najmenších. Na farme Ajax, zasadenej v prostredí nepoškvrnenej prírody si môžete užiť jazdenie na koni, alebo poníkoch a deti sa môžu zabaviť v mini zoo plnej hospodárskych zvierat.